Dobré správy sú dobré pre zdravie
Keď v roku 2012 zakladali Róbert Sedlák s manželkou Máriou Dobré noviny, uvedomovali si to, na čo dávno poukazujú svetoví experti. Dennodenné sledovanie, počúvanie a prijímanie negatívnych správ je pre naše telo toxické.
Zvýšený adrenalín aj kortizol
Správy plné negativizmu, drám a paniky podnecujú naše telo k tvorbe stresového hormónu kortizol. Dlhodobý stres, na ktorý vplývajú aj články, videá či vysielanie s nepríjemným obsahom, môže viesť k vyššej citlivosti na infekčné choroby, k nervozite či tráviacim problémom. Podľa svetových expertov náš mozog nie je vybavený na to, aby prijímal a filtroval také množstvo negatívnych správ, ktoré na nás mainstreamové médiá a sociálne siete chrlia každý deň.
„Keď v médiách počujeme o traumatickej udalosti, dostávame sa do stresového štádia. Môžeme ustrnúť alebo reagovať precitlivelo. Naše telo začína uvoľňovať stresové hormóny adrenalín a kortizol,“ vysvetlila pre CNN americká psychoterapeutka, Susanne Babbel.
Vplyv negatívnych správ v médiách na ľudskú psychiku sleduje aj britský psychológ, doktor Dr. Graham Davey. Vystríha, že ak sa v pravidelných intervaloch vystavujeme negatívnym správam s prvkami násilia, naše telo môže zareagovať zvýšeným stresom, depresiou, úzkosťami alebo post traumatickým syndrómom.
Negatívne správy ovplyvňujú podľa neho náladu a dokážu spôsobiť, že po ich vypočutí či prečítaní horšie prežívame aj vlastné strachy a obavy. „Pravidelné vystavovanie sa negatívnym správam môže ovplyvňovať aj to, ako prežívame dianie navôkol. Zrazu aj neutrálne správy môžeme podvedome vnímať negatívnejšou optikou,“ upozorňuje odborník.
Pohodu a šťastie dokážeme preniesť aj na ostatných
Aj preto vás na našich portáloch Dobré noviny, To je nápad! a v Dobrom rádiu zahrnieme samými dobrými správami. Spoznáte príbehy ľudí, ktorí malými skutkami dobra menia svet. Inšpirujete sa originálnymi nápadmi, ktoré skvalitňujú životy ostatných. Spoznáte naozajstné osobnosti, ktoré svojou nezlomnou prácou, vôľou a talentom obohacujú svet o zlepšováky a nové objavy. Nájdete u nás tipy na zdravší život, inšpirácie do každodenného života a jednoduché, prínosné nápady.
Navyše, čítanie našich „dobrých“ článkov či počúvanie Dobrého rádia môže mať nepriamy pozitívny vplyv aj na vašich najbližších. Ak sme podľa psychológa a kouča Patrika Pauka, s ktorým pravidelne spolupracujeme v Dobrých novinách, v duševnej pohode, ľahšie pocítime stavy šťastia. A práve šťastie je emócia, ktorú dokážeme rozšíriť aj na svoje okolie. „Keď prežívame pocity šťastia a spokojnosti, sme otvorení v konaní dobra a šírení šťastia pokračovať. Keď budeme šíriť šťastie okolo seba, zvyšujeme šancu, že iní sa zachovajú podobne.“
Prajeme vám chvíle pohody a dobra pri čítaní Dobrých novín, inšpiráciách z To je nápad! a počúvaní Dobrého rádia.